KLİNİK PLATES

Pilates metodu, kapsamlı olarak; kuvvetlendirme ve germe egzersizlerini uygulayarak güçlü ve esnek bir vücut oluşturulmasına ayrıca aklın güçlü olabilmesiyle vücut üzerinde kontrolün sağlanmasına yoğunlaşır. Pilates metodu 6 prensip üzerine kurulmuştur. Bu prensipler:
merkezleme,
konsantrasyon,
kontrol,
kesinlik,
nefes ve
akıcılık şeklindedir.
Pilates egzersizleriyle, denge gelişir, merkezleme ile eklemler üzerinde kilo yerleşimi dengeli olur, düzgün postür gelişir, bel ve karın kaslarının kuvvetlendirilmesine ilaveten diyafragma kası iyi çalışır. Aynı zamanda klinik pilates ilk kez egzersiz yapmaya başlayanlar, sırt problemleri olanlar ve bedensel bir zarar gördükten sonra rehabilitasyona ihtiyaç duyan insanlar için de uygundur.
Pilates egzersiz sistemi sadece birçok egzersiz türünde olduğu gibi kasları harekete geçirmeyi hedeflemekle kalmayıp aynı zamanda diğer egzersizlerde genellikle göz ardı edilen önemli bir nokta olan kasların dengelenmesini de hedef alır. Çekici olan bir yönü de egzersizlerin birçok tekrara dayanmasından çok, çeşitli hareketlerden oluşmasıdır. Dikkat ve kontrol ile kaslar arasındaki bağlantıyı sağlamak, odaklanmış bir konsantrasyon gerektirir. Bu yüzden de en küçük bir hareketin bile son derece güçlü ve zorlayıcı hissedilmesine neden olur.
İlk kez egzersiz yapmaya başlayanlar, sırt problemleri olanlar ve bedensel bir zarar gördükten sonra rehabilitasyona ihtiyaç duyan insanlar için de uygundur.
Buna ek olarak, Güç Pilates’i de zaten güçlü bir yapıya sahip olan atletlerin bedenlerini daha ileri seviyelerde mücadeleye davet eder. Pilates egzersiz sistemi sadece birçok egzersiz türünde olduğu gibi kasları harekete geçirmeyi hedeflemekle kalmayıp aynı zamanda diğer egzersizlerde genellikle göz ardı edilen önemli bir nokta olan kasların dengelenmesini de hedef alır. Çekici olan bir yönü de egzersizlerin birçok tekrara dayanmasından çok, çeşitli hareketlerden oluşmasıdır. Dikkat ve kontrol ile kaslar arasındaki bağlantıyı sağlamak, odaklanmış bir konsantrasyon gerektirir. Bu yüzden de en küçük bir hareketin bile son derece güçlü ve zorlayıcı hissedilmesine neden olur.

NEDEN PİLATES?

• Pilates ile skolyoz sorununu çözmek;
• Osteoporoz vakalarında kemik erimesinin önüne geçmek;
• Sporcuysanız, başarı grafiğinizi yükseltmek;
• Vücudunuzun her iki yanını eşit güçlendirmek;
• Günlük performansınızı arttırmak;
• Bilgisayar başında çalışmanın verdiği duruş bozukluklarını gidermek ve bunların yol açtığı ağrılardan kurtulmak;
• Hücre yaşlanmasının önüne geçmek/geciktirmek için.